ODRŽANA 47. IZVANREDNA SJEDNICA ŽUPANIJSKOG STOŽERA CIVILNE ZAŠTITE

Pod predsjedanjem zapovjednika Županijskog stožera civilne zaštite Zdenka Ćosića, 4. svibnja 2021. godine održana je 47. izvanredna sjednica Županijskog stožera civilne zaštite. Usvojen je sljedeći dnevni red:


1. Razmatranje i usvajanje Zapisnika sa 46. izvanredne sjednice Stožera
2. Informacija o epidemiološkoj situaciji u Županiji Zapadnohercegovačkoj
3. Razmatranje i usvajanje Zapovijedi Županijskog stožera civilne zaštite
4. Tekuća pitanja

U radu sjednice su sudjelovali: zapovjednik Stožera Zdenko Ćosić, načelnik Stožera Drago Martinović i članovi Stožera: Tomislav Pejić, Toni Kraljević, David Grbavac, Mladen Bošnjak, Jadranka Karačić, Zoran Zadro, Josip Zelenika, te ravnatelj Uprave za inspekcijske poslove Nikica Tomas, ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Andrea Jurić, glasnogovornik Stožera Stipan Zovko, pomoćnici gradonačelnika/načelnika za civilnu zaštitu Mario Bajto, Željko Vukoja i Mile Pejić.

Zapisnik sa 46. izvanredne sjednice Županijskog stožera civilne zaštite je nakon razmatranja jednoglasno je usvojen.
U 2. točki dnevnog reda Ministar zdravstva rada i socijalne skrbi i član Stožera Tomislav Pejić je podnio izvješće o stanju pandemije koronavirusa – Covid-19 na području naše županije. Danas je 374 dan od početka pandemije. Ukupno sa današnjim danom, od 25910 testiranih osoba na koronavirus je pozitivno 9295, a trenutno aktivno 374 osoba, te oporavljenih 8684 osoba i 237 umrlih osoba u našoj županiji. U protekla 24 sata imali smo 14 novih slučaja zaraze koranavirusom od 94 testirane osobe; iz Širokog Brijega 6, Ljubuškog 3 i Posušja 5, te 53 oporavljene osobe i 3 preminule osobe. Na bolničkom liječenju u SKB Mostar imamo 24 osobe iz naše županije.
Ministar Pejić je istaknuo da je trenutna situacija u našoj županija zadovoljavajuća iz razloga što imamo sedmodnevni prosjek novozaraženih od 18 osoba/dan ali još uvijek je velika stopa smrtnosti, te stoga predlaže da se produže postojeće epidemiološke mjere još 7 dana. Do danas je u našoj županiji procijepljeno 2143 osobe, proces cijepljenja se nastavlja sa novih 1000 doza cjepiva.


Ravnateljica ZZJZ Jurić je upoznala nazočne članove Stožera da je Zavod za javno zdravstvo Županije Zapadnohercegovačke uradio Plan organizacije punktova za masovno cijepljenje i da je isti javno obznanjen.

U materijalima za sjednicu nalazi se tablični prikaz "Aktivni slučajevi COVID-19 u ŽZH (27.08.2020.–02.05.2021.)", "Tjedna incidenca na 100.000 stanovnika na području ŽZH (01.03.–02.05.2021.) i „Odnos novooboljelih i opravljenih na području ŽZH (18.03.-02.05.2021.)“ iz kojih je vidljivo da imamo trend pada broja aktivnih slučajeva u zadnjih 7 dana.

Usvojena je Zapovijed kojom se produžavaju postojeće mjere 7 dana, kojima se ograničava kretanje građana na području naše županije u vremenu od 23:00 do 05:00 sati sljedećeg dana. Isto tako, zabranjuje se organiziranje skupova u zatvorenim prostorijama za više od 50 osoba, a na otvorenim prostorima za više od 50 osoba. Za organizirana okupljanja za više od 50 osoba dopuštenje, na zahtjev organizatora (pravne ili fizičke osobe), može izdati Zavod za javno zdravstvo Županije Zapadnoheregovačke.

Ova Zapovijed stupa na snagu danom donošenja, a primjenjuje se od 5. svibnja 2021. do 12. svibnja 2021. godine.

U točki Tekuća pitanja razmatran je dopis Udruge vlasnika svadbenih koji je adresiran na Zavod za javno zdravstvo Županije Zapadnoheregovačke i Stožer civilne zaštite Županije Zapadnohercegovačke u kome se traži ublažavanje postojećih epidemioloških mjera. Stožer je ovlastio Zavod za javno zdravstvo Županije Zapadnoheregovačke, dok su ove mjere na snazi, da može dati dopuštenje svadbenim salonima o organiziranju svadbenih svečanosti s više od 50 gostiju. Ravnatelj Tomas je istaknuo da su kontrole svadbenih salona za protekli vikend pokazale da nije bilo kršenja epidemioloških mjera niti broja gostiju koje je odredio Zavod za javno zdravstvo Županije Zapadnoheregovačke.
Ravnateljica Jurić je tražila da Stožer pomogne u nabavi agregata koji bi se koristio za čuvanje cjepiva u Zavodu za javno zdravstvo Županije Zapadnoheregovačke.

 

SLOGAN cz

OPERATIVNI CENTAR

Tel.: 039 661 377

CZ ZZH logo

facebook
instagram
 

 

Video prilog

Važni telefonski brojevi:

Operativni centar CZ 121 

Policija 122 

Vatrogasci 123 

Hitna medicinska pomoć 124 

Pomoć na cesti /AMSBiH/ 1288


Uprava civilne zaštite Županije Zapadnohercegovačke

dr. Franje Tuđmana 85,
88340 Grude
Tel.: +387 (0)39 661 580
Fax: +387 (0)39 852 077
uprava@civilnazastita-zzh.gov.ba

©2022 Uprava civilne zaštite Županije Zapadnohercegovačke
Uprava civilne zaštite Županije Zapadnohercegovačke