Na 10. Međunarodnoj znanstveno-stručnoj konferenciji 'Dani kriznog upravljanja' održanoj u Tuhelju od 24. do 26. svibnja 2017. godine dr. sc. Drago Martinović ravnatelj Uprave civilne zaštite Županije Zapadnohercegovačke u koautorstvu s dr. sc. Zlatanom Bajramovićem docentom na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu predstavili su rad pod nazivom 'Uloga gorske službe spašavanja u sustavu zaštite i spašavanja u Bosni i Hercegovini'.
U cilju što točnijeg približavanja problemima i nedostacima u radu GSS-a (Gorska služba spašavanja) u Bosni i Hercegovini u sklopu rada provedeno je istraživanje u različitim dijelovima BiH. Idejna zamisao istraživanja nije bila da bude sveobuhvatno u pogledu broja anketiranih, jer to nije moguće na razini ovoga rada, već da u istraživačkom smislu obradi najvažnije aspekte iz područja rada i djelovanja GSS-a u BiH. Istraživanje je provedeno u obliku anketnog upitnika, s čelnim osobama GSS-a, a obuhvatilo je šest stanica GSS-a s područja oba entiteta i Distrikta Brčko u BiH.
Ljudi su, kroz povijest, vrlo često bili ugroženi od djelovanja prirodnih sila. Zaštita i spašavanje od djelovanja prirodnih sila vrlo je stara aktivnost, ali njeno sustavno provođenje počinje u 20. stoljeću. Gorska služba spašavanja predstavlja jedan dio sustava zaštite i spašavanja velikog broja demokratskih država. Rad i djelovanje ove službe temelji se na spremnosti njenih pripadnika da pomognu ugroženim osobama, najčešće u planinskom području. Volontiranje kao princip rada u gorskoj službi spašavanja, kao nevladine i neprofitne organizacije, donosi niz teškoća s kojima se njeni pripadnici suočavaju. Rascjepkanost sustava unutarnje sigurnosti i sustava zaštite i spašavanja u Bosni i Hercegovini, neusklađenost zakona, nedostatak opreme i sredstava i poteškoće u upravljanja ljudskim resursima dio su prepreka za uspješan rad pripadnika gorske službe spašavanja u Bosni i Hercegovini. Obzirom na univerzalnost ideje o pružanju pomoći ugroženima jasno je da je neophodan preustroj u području djelovanja gorskih službi spašavanja u Bosni i Hercegovini kako bi se olakšao rad njenih pripadnika, a pružena pomoć bila brza i učinkovita.